18.07.2014r. Program MdM – dlaczego warto z niego skorzystać

Program Mieszkanie dla Młodych skierowany jest do ludzi, którzy nie ukończyli 35 roku życia i zamierzają kupić mieszkanie.

Program dotyczy jedynie mieszkań i domów na rynku pierwotnym kupionych od deweloperów lub spółdzielni. Z programu wyłączono mieszkania i domy z rynku wtórnego, jak również dopłaty do budowy domów metodą gospodarczą, możliwy jest jedynie zwrotu części podatku VAT na materiały budowlane.

Mieszkanie musi być pierwszym własnościowym mieszkaniem nabywcy i powinno spełniać również odpowiednie parametry powierzchniowo-cenowe. Nabywcą nowego mieszkania, spełniającego kryterium programu mogą zostać zarówno osoby pozostające w związku małżeńskim jak też i single. MdM skierowane jest także do osób, które mają dzieci bądź też planują powiększenie rodziny. Za wychowywanie jednego bądź dwójki dzieci (własnych lub przysposobionych) można liczyć na dopłatę w wysokości 15%.

Dodatkowe wsparcie można uzyskać jeśli w przeciągu 5 lat od daty podpisania umowy urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko i z tego tytułu rodzice mogą zyskać 5% dopłaty w formie spłaty części kredytu.

Kto zatem według programu może zostać nabywcą lokalu mieszkalnego?

wiek do 35 lat (w przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego małżonka); 

zakup na rynku pierwotnym lokalu mieszkalnego do 75 m kw. lub domu jednorodzinnego do 100 m kw., albo odpowiednio do 85 m kw. i 110 m kw. – jeżeli nabywca wychowuje minimum trójkę dzieci; 

zaciągnięty kredyt na co najmniej 50 proc. ceny mieszkania, na co najmniej 15 lat; 

cena mieszkania musi mieścić się w wyznaczonych limitach; 

nie można posiadać innego mieszkania (także w przeszłości); 

osoby do 36. roku życia (w przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego małżonka), które metodą gospodarczą rozpoczną budowę pierwszego własnego domu, będą mogły skorzystać z częściowego zwrotu VAT za materiały budowlane. 

Program MdM dla mieszkań we Wrocławiu przewiduje limit cenowy 4 983.55 zł/m2., 

natomiast dla mieszkań poza Wrocławiem np. gmina Długołęka 4 365,07 zł/m2.

Ile można zyskać ?

Przykładowe małżeństwo bez dzieci, kupując pierwsze mieszkanie o powierzchni 50 metrów kwadratowych, gdzie suma kredytu wynosi 240 000 zł ( 4 800zł/m2), posiadając wkład własny w wysokości 30 000 zł i biorąc kredyt na 30 lat, może liczyć na dofinansowanie w wysokości 22 652.50 zł. Dodatkowo jeżeli w ciągu urodzi się trójka dzieci, dopłata wzrośnie o kolejne 11 326.25 zł.