19.08.2014r. Trendy i tendencje panujące na rynku nieruchomości mieszkaniowych

Notowane od kilku miesięcy niewielkie zmiany cen nieruchomości świadczą o pewnej stabilizacji stawek. W najbliższym czasie mieszkania nie będą raczej  taniały, jak wskazują raporty analityków.  Rosnący popyt, wynikający z poprawiającej się sytuacji gospodarczej, wyższych wynagrodzeń i poczucia większej stabilizacji finansowej gospodarstw domowych, może przełożyć się na wzrost cen mieszkań.

Z badań przeprowadzonych na nowych osiedlach, w pięciu dużych miastach  w Polsce wynika, że glównymi odbiorcami i klientami deweloperów jest dość młoda grupa wiekowa: blisko 80 procent badanych nie przekroczyło wieku 39 lat, a aż 37 proc. miało mniej niż 29 lat. Znaczna większość z nich od razu wiedziała, że chce dokonać zakupu na rynku pierwotnym i nie brała pod uwagę ofert z rynku wtórnego.
Preferencje osób poszukujących mieszkania weryfikuje ostatecznie sytuacja na rynku pierwotnym – chociażby ceny czy podaż ofert w konkretnych lokalizacjach. Najważniejszym kryterium jakie bierze się  pod uwagę podczas poszukiwań jest zazwyczaj cena, chociaż badania wykazują (np.rozmowy przeprowadzane z właścicielami nowych mieszkań na temat atutów wybranej nieruchomości), że o wyborze nieruchomości przesądza w ostatecznym rozrachunku jednak lokalizacja.  Marginalne znaczenie okazuje się mieć piętro, na którym znajduje się mieszkanie, czy też ogrodzenie. Osiedla zamknięte zdają się więc nie robić takiego wrażenia, jak to było kiedyś, chociaż jest to nadal atutem nieruchomości.
Nie zmieniły się nadal preferencje osób dotyczące wielkości poszukiwanych  mieszkań. Najchętniej kupowane są lokale 2-pokojowe o powierzchni około 45-50 mkw. i 3-pokojowe o powierzchni do około 65 mkw., rozkładowe, z wydzieloną kuchnią, z dobrym dojazdem do centrum, nowe lub wybudowane w ostatnich 10-15 latach.
Polacy myślą przyszłościowo. Chętniej wybierane są nieruchomości dysponujące większą liczbą pokoi, niż wskazywałaby aktualna liczba osób w gospodarstwie domowym.
Dużym zainteresowaniem cieszą się również mieszkania z ogródkiem, które są alternatywą dla tych, którzy nie zdecydowali się na zakup domu.  Dużą zaletą takich mieszkań jest fakt, że najczęściej znajdują się one w niskich blokach, na kameralnych osiedlach, z niewielką ilością sąsiadów.  W większości przypadków przynależna działka ma niewielkie rozmiary, dlatego ważne jest jej dobre zagospodarowanie tak by użytecznie wykorzystać każdy fragment powierzchni.
Ale nawet 30 mkw. można zaplanować tak, by stworzyć  swoją własną zieloną strefę relaksu i wypoczynku, do której z przyjemnością  będzie się wracać  po długim i męczącym dniu w pracy.