Czy warto brać kredyt na mieszkanie pod wynajem?

Czy warto brać kredyt na mieszkanie pod wynajem?

Zakup mieszkania na wynajem, które będzie finansowany kredytem hipotecznym może być opłacalną inwestycją, ale pod kilkoma warunkami. Po pierwsze, należy znaleźć taką nieruchomość, do którego szybko i bez problemowo znajdzie się najemcę. Po drugie, trzeba wybrać taką ofertę kredytową, aby rata kredytu nie była wyższa niż pieniądze z najmu. 

autor:

data utworzenia: 21 grudnia 2023

Czy warto finansować zakup mieszkania na wynajem kredytem hipotecznym?

Według wielu raportów ceny mieszkań na koniec ubiegłego roku spadały, co było spowodowane mniejszym popytem i trudną sytuacją na rynku nieruchomości. Po zapowiedziach programu Kredyt 2%, inwestorzy znów zaczęli chętniej kupować mieszkania. Nie każdego jednak stać na to, aby zapłacić gotówką za wybraną nieruchomość, która później ma być przeznaczona na najem. Czy w takim przypadku warto kupować mieszkanie na kredyt?

Kupno mieszkania pod wynajem na kredyt może być opłacalne, ale wymaga dokładnego wyboru odpowiedniego lokalu, który przyciągnie najemców. Istotna jest analiza rynku najmu, interesującego inwestora, włączając w to przekalkulowanie obecnych stawek najmu oraz zidentyfikowanie rodzajów mieszkań, które cieszą się największym zainteresowaniem. Rozważenie tych czynników pomoże w podjęciu świadomej decyzji inwestycyjnej, zwiększając szanse na rentowność zakupu mieszkania pod wynajem.

Wybór odpowiedniego banku, oferującego najlepszy kredyt hipoteczny na zakup mieszkania pod wynajem, jest także ważnym elementem w procesie inwestycyjnym. Aby inwestycja była opłacalna istotne jest, aby miesięczna rata kredytu nie przekraczała przychodu uzyskiwanego z najmu, po odjęciu czynszu administracyjnego. Taka kalkulacja pozwala na zrównoważenie kosztów i przychodów, zapewniając stabilność finansową inwestycji w mieszkanie na wynajem.

Gdzie opłaca się kupić mieszkanie na wynajem?

Największy potencjał dla wynajmujących mieszkania obserwuje się w miastach, gdzie ostatnio odnotowano wzrost średnich czynszów. Z raportów branżowych wynika, że korzystne może być poszukiwanie mieszkań do wynajmu w mniej oczywistych lokalizacjach. Chociaż najpopularniejsze miasta, takie jak Warszawa, Wrocław czy Gdańsk, w których jest mnóstwo uczelni wyższych i dużych firm, charakteryzują się wysokimi cenami najmu, od pewnego czasu stawki te nie wykazują znaczącego wzrostu. To sugeruje, że warto rozważyć inwestycje w lokalizacjach, które nie są pierwszym wyborem dla większości wynajmujących, ale mogą oferować atrakcyjniejsze warunki inwestycyjne.

Kredyt hipoteczny na mieszkanie pod wynajem – zyskują małe i średnie nieruchomości

Mimo iż ceny najmu na początku 2023 roku nie były na wysokim poziomie, to nadal nie każdego było stać na to, aby wynajmować lokal w największych polskich miastach. Mniejszy popyt spowodował, że ceny najmu mieszkań musiały zostać obniżone, nie sprawiło to nagłego bum ze strony potencjalnych najemców. Obecnie te stawki wzrosły i straciły na tym głównie mieszkania o większym metrażu. Efekt? Znacznie większy popyta na lokale mieszkalne, które mają 30-50 metrów kwadratowych.

Aby inwestycja w mieszkanie pod wynajem była opłacalna, istotne jest znalezienie kredytu, którego miesięczna rata będzie niższa niż średni czynsz na rynku wynajmu. Równocześnie, warto zwrócić uwagę na atrakcyjność mieszkania. Lokalizacja w dobrej dzielnicy, nowe budownictwo, korzystny rozkład, jasne wnętrze i wysoki standard wykończenia mogą pozwolić na ustalenie wyższego czynszu.

Jednak istotne jest także unikanie nadmiernych inwestycji w zakup i wykończenie mieszkania. Zbyt wysoka stawka czynszu może utrudnić znalezienie najemców, co w rezultacie może wydłużyć czas oczekiwania na rozpoczęcie zwrotu z inwestycji. Zrównoważenie kosztów zakupu, wykończenia oraz ustalenie konkurencyjnej stawki czynszu jest więc niezwykle ważne dla sukcesu inwestycji w wynajem mieszkania.

Kredyt mieszkaniowy a wkład własny

Wybór najlepszego kredytu na nieruchomość pod wynajem zależy od rynku, na którym planuje się oferować lokal. Ważne jest porównanie ofert kredytowych w poszukiwaniu najkorzystniejszej. Niedawne obniżenie bufora bezpieczeństwa na wzrosty stóp procentowych, stosowanego przy wyliczaniu zdolności kredytowej, sprawia, że zdolność ta jest obecnie wyższa, co zwiększa szanse na uzyskanie finansowania.

Biorąc pod uwagę, że miesięczna rata kredytu nie powinna przekraczać średniego czynszu w dużych miastach, wynoszącego około 2,5 tys. zł, banki obecnie mogą udzielić kredytu na kwotę około 280 tys. zł. Aby jednak zakupić mieszkanie w lokalizacjach najbardziej atrakcyjnych dla najemców, niezbędne jest wniesienie odpowiednio wysokiego wkładu własnego, co pozwoli na pokrycie różnicy między wartością kredytu a ceną nieruchomości. Tak więc można sfinansować zakup mieszkania kredytem hipotecznym, ale trzeba też pamiętać o tym, aby wybrać odpowiednią ofertę kredytową, aby finalnie nie dopłacać co miesiąc do inwestycji.

tel.: 71 785 59 81 do 82


Wrocław, ul. Nowy Świat 30

Budynek Nicolas Business Center

(róg ul. Św. Mikołaja)

Biuro sprzedaży

biuro@republikawnetrz.pl

Anna Rubas
+48 601 561 111


Nikola Fidler-Poręba
+48 607 274 777


Kredyty

kredyty@republikawnetrz.pl

Piotr Remian
+48 508 222 148

DZIAŁ TECHNICZNY

Jakub Bolisęga tel.+48 607387733