Dlaczego warto kupić nowe mieszkanie na parterze?

Dlaczego warto kupić nowe mieszkanie na parterze?

Mieszkania na parterze mają swoich zwolenników i przeciwników. W obecnych czasach lokale mieszkalne usytuowane na parterze zaczynają coraz bardziej zyskiwać na popularności. Wpływ na to ma między innymi to, że często mają one dostęp do prywatnego ogrodu, a budowane osiedla są bezpieczniejsze. Dzięki temu postrzeganie mieszkań na parterze mocno się różni, niż jeszcze kilka lat temu. Czy warto zatem zdecydować się na taką inwestycję? 

autor:

data utworzenia: 21 grudnia 2023

Komfort życia w mieszkaniu na parterze

Mieszkanie na parterze oferuje znaczące korzyści, szczególnie pod kątem dostępności. Eliminuje konieczność korzystania ze schodów czy windy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych, niepełnosprawnych oraz rodziców z małymi dziećmi, które podróżują w wózkach. Dodatkowym atutem jest bliskość wejścia do budynku, co ułatwia wniesienie ciężkich zakupów, przeprowadzenie przemeblowania oraz wygodne korzystanie z roweru, zwłaszcza podczas jego częstego użytkowania.

Prywatny ogród często determinuje zakup mieszkania na parterze

Mieszkania na parterze zyskują na wartości dzięki dostępowi do prywatnych ogródków i tarasów, które stanowią atrakcyjną przestrzeń do różnych aktywności. Ogródki stają się idealnym miejscem do hodowli kwiatów i warzyw, zabawy z psem, czy organizowania spotkań przy grillu. Tarasy oferują przestrzeń do umieszczenia mebli ogrodowych, a na trawnikach można rozłożyć koc do czytania książek. Dla dzieci można zaaranżować kącik zabaw z piaskownicą, zjeżdżalnią i trampoliną. W cieplejsze dni mieszkańcy mogą cieszyć się możliwością rozstawienia basenu, co dodatkowo podnosi komfort życia w takim mieszkaniu.

Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa związana z nieruchomością na parterze?

Powszechne przekonanie o mniejszym bezpieczeństwie mieszkań na parterze można obalić, stosując odpowiednie środki ostrożności i zabezpieczenia. Istotne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, takich jak zamykanie drzwi, nieotwieranie nieznajomym, czy unikanie pozostawiania wartościowych przedmiotów na widoku.

Nowe osiedla często zapewniają dodatkowe zabezpieczenia, takie jak ogrodzenie, całodobowy monitoring, ochrona, wideodomofony i systemy kontroli dostępu. Lokale mieszkalne na parterze z rynku pierwotnego zwykle wyposażone są w zewnętrzne rolety antywłamaniowe oraz okna o zwiększonej wytrzymałości. Technologie smart home mogą dodatkowo zwiększać bezpieczeństwo, umożliwiając zdalne sterowanie na niektórymi urządzeniami i kontrolę mieszkania. Budowanie dobrych relacji z sąsiadami również przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa. Wzajemna troska i informowanie o podejrzanych sytuacjach tworzą wspólną sieć wsparcia, która pomaga w utrzymaniu bezpiecznego otoczenia.

Hałas i prywatność a mieszkanie parterowe

Ograniczona prywatność to jedna z głównych wad mieszkań na parterze, szczególnie tych, które znajdują się w pobliżu głównych wejść do budynku i są bardziej narażone na wzrok sąsiadów. Aby zaradzić temu problemowi, można zamontować rolety w oknach. Dodatkowo, osłonięcie ogródka za pomocą naturalnych rozwiązań takich jak żywopłot lub alternatywnie instalacja siatki czy maty bambusowej na ogrodzeniu może znacznie poprawić prywatność.

Drugim problemem często poruszanym przez potencjalnych nabywców mieszkań na parterze jest hałas. Hałas może dochodzić zarówno z klatki schodowej, sąsiednich mieszkań, jak i z zewnątrz, szczególnie gdy mieszkanie wychodzi na osiedlowy dziedziniec czy ulicę. W tym przypadku zastosowanie nowoczesnej stolarki okiennej i drzwiowej o wysokiej izolacji akustycznej jest kluczowe. Ponadto, użycie specjalnych materiałów budowlanych takich jak panele drewniane, panele binarne czy korek techniczny, a także wyciszające elementy wystroju, takie jak grube zasłony, dywany i poduszki, mogą znacząco poprawić komfort akustyczny wewnątrz mieszkania.

Czy warto zatem zdecydować się na mieszkanie na parterze z ogródkiem?

Wybór mieszkania jest procesem złożonym, zależnym od wielu czynników i indywidualnych preferencji. Niektórzy preferują mieszkania na parterze, podczas gdy inni rozważają wyłącznie zakup lokalu na ostatnim piętrze. Wartość mieszkania na parterze zależy od wielu aspektów, takich jak lokalizacja inwestycji, jej bezpośrednie otoczenie, dostępność powierzchni zewnętrznych (np. dużego ogrodu, tarasu) oraz ogólny standard budownictwa.

Decyzja o wyborze mieszkania często zależy również od indywidualnych potrzeb i stylu życia poszukujących. Na przykład, osoby posiadające psa mogą preferować mieszkania na parterze ze względu na łatwość wyprowadzania zwierzęcia. Podobnie, osoby starsze, dla których pokonywanie odległości jest wyzwaniem, mogą cenić sobie łatwy dostęp do mieszkania na parterze. Z drugiej strony, młode osoby, które szczególnie cenią sobie prywatność, mogą preferować mieszkania zlokalizowane na wyższych piętrach, aby uniknąć hałasu i wzmożonej aktywności na niższych poziomach budynku.

tel.: 71 785 59 81 do 82


Wrocław, ul. Nowy Świat 30

Budynek Nicolas Business Center

(róg ul. Św. Mikołaja)

Biuro sprzedaży

biuro@republikawnetrz.pl

Anna Rubas
+48 601 561 111


Nikola Fidler-Poręba
+48 607 274 777


Kredyty

kredyty@republikawnetrz.pl

Piotr Remian
+48 508 222 148

DZIAŁ TECHNICZNY

Jakub Bolisęga tel.+48 607387733