Jak tanio wykończyć mieszkanie w stanie deweloperskim?

Mieszkanie w stanie deweloperskim to przede wszystkim pewność zakupu nowej nieruchomości bez usterek i ukrytych wad. Warto jednak pamiętać o tym, że należy je później wykończyć i dostosować do własnych potrzeb. Jeśli jednak uda się znaleźć mieszkanie w stanie deweloperskim w atrakcyjnej cenie, a następnie dobrze opracuje się jego plan wykończenia i oszacuje wszystkie wydatki, można sporo pieniędzy zaoszczędzić. Jak więc tanio wykończyć mieszkanie w stanie deweloperskim?

autor:

data utworzenia: 18 sierpnia 2023

Plan wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim

Najważniejszym etapem wykańczania mieszkania w stanie deweloperskim jest odpowiednie zaplanowanie wszystkich prac. W tym przypadku należy skupić się zarówno na elementach wyposażenia, jak i malowaniu ścian, czy wyłożeniu podłogi. Zakres zaplanowanych prac będzie w dużej mierze wpływał na koszty wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim i może się okazać, że będzie trzeba iść na pewne kompromisy. Co istotne, ich znalezienie zawsze będzie wymagało sporządzenia listy prac do wykonania. Pozwoli to określić priorytetowość zadań.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania deweloperskiego? Oszacowanie wydatków

Po sporządzeniu listy niezbędnych prac do wykonania w pierwszej kolejności przychodzi czas na oszacowanie ich kosztów. Na ogólną sumę składają się koszty robocizny i materiałów wykończeniowych. Jeśli nie ma się żadnej wiedzy na temat stawek rynkowych za poszczególne roboty, można poprosić o wycenę firmy, które się specjalizują w remontach i wykończeniach. Dzięki temu łatwiej będzie oszacować koszty, z jakimi trzeba będzie się mierzyć. Co istotne, ceny te z reguły będą do siebie zbliżone, aczkolwiek za samą robociznę cena będzie wyższa w większych miastach, jak np. we Wrocławiu, czy Warszawie.

Drugą zmienną, która wpływa na ogólne koszty jest cena materiałów. W tym przypadku trudno będzie o konkretne widełki, ponieważ materiały wykończeniowe mogą mieć różne ceny, a na dodatek można natknąć się na korzystne promocje. Trudno więc zastosować jakieś średnie i należy bazować na cenach wstępnie wybranych farb, czy paneli, aby określić jakiś przedział.

Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim – gdzie szukać oszczędności?

Po wstępnym oszacowaniu kosztów wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim może okazać się, że będą one naprawdę wysokie. A należy jeszcze pamiętać o tym, że w większości przypadków budżet nie jest z gumy. W takiej sytuacji należy szukać kompromisów, aby udało się zmieścić w założonym budżecie.

Szukając oszczędności, w szczególności przy remoncie mieszkania, trzeba pamiętać, że nie wszystkie prace można odłożyć na później. Jeśli planuje się wykończenie łazienki, niezwykle istotne jest to, aby zrobić to porządnie, co z reguły wiąże się ze skorzystaniem z usług fachowców. Ponadto w przypadku kuchni i łazienki lepiej szukać alternatyw dla drogich mebli i innych elementów wykończenia. Tańsze wcale nie oznacza gorsze.

Często markety budowlane oferują różnego rodzaju promocje i rabaty. Szczególnie dotyczy to końcówek serii płytek, czy paneli podłogowych. Oszczędność kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych na metrze kwadratowym może w ostatecznym rozrachunku wygenerować największe oszczędności.

W kuchni tańszym rozwiązaniem będzie z kolei zakup mebli modułowych, aniżeli na wymiar u stolarza, a ich jakość moze być porównywalna. Z kolei wybierając sprzęt AGD warto zastanowić się, czy ma on być do zabudowy, czy wolnostojący. Niekiedy oszczędność kilkuset złotych na lodówce czy zmywarce i kuchence może dać nawet kilka tysięcy złotych oszczędności.

Niektóre osoby chcąc tanio wykończyć mieszkanie, decydują się na samodzielne prace lub z pomocą rodziny. Jeśli ktoś zna się na pracach wykończeniowych albo ma w rodzinie fachowców, to w ten sposób także może sporo zaoszczędzić. Co istotne, trzeba na to poświęcić więcej swojego czasu. Ponadto wykonanie niektórych prac wymaga specjalnych uprawnień, jak choćby rozplanowanie instalacji elektrycznej i gniazdek elektrycznych.

Czy możliwe jest tanie wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Jak widać, ograniczony budżet na wykończenie mieszkania deweloperskiego będzie wymagał znalezienia kompromisów. W takim przypadku istotne jest odpowiednie rozplanowanie prac, w których w pierwszej kolejności będą realizowane te o najwyższym priorytecie. Ponadto warto szukać okazji w marketach budowlanych i z elementami wyposażenia, jak AGD czy RTV. Są jednak i takie elementy, które później dużo łatwiej będzie zmienić, więc na początek warto pomyśleć o tańszych rozwiązaniach.

Koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim może być bardzo wysoki, jeśli ktoś od razu będzie chciał inwestować w najbardziej zaawansowane technologie, wymieniać drzwi wejściowe, czy kupować solidne drzwi wewnętrzne. Ograniczony budżet sprawia, że trzeba wykazać się kreatywnością i iść na pewne ustępstwa.

Jeśli więc chce się tanio wykończyć mieszkanie w stanie deweloperskim, należy szukać rozsądnych kompromisów i patrzeć nieco dalej w przyszłość. W niektórych sytuacjach można zaoszczędzić pieniądze wykonując prace samodzielnie, jak np. malowanie ścian, czy położenie paneli podłogowych. Wynajem firmy do takich prostych czynności wiązałoby się z wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych, więc można wygenerować spore oszczędności w budżecie.

 

tel.: 71 785 59 81 do 82


Wrocław, ul. Nowy Świat 30

Budynek Nicolas Business Center

(róg ul. Św. Mikołaja)

Biuro sprzedaży

biuro@republikawnetrz.pl

Anna Rubas
+48 601 561 111


Nikola Fidler-Poręba
+48 607 274 777


Kredyty

kredyty@republikawnetrz.pl

Piotr Remian
+48 508 222 148

DZIAŁ TECHNICZNY

Jakub Bolisęga tel.+48 607387733