Jak wygląda wentylacja mieszkań w nowych mieszkaniach deweloperskich?

Jak wygląda wentylacja mieszkań w nowych mieszkaniach deweloperskich?

Odbiór mieszkania od dewelopera stanowi kluczowy punkt w procesie zakupu nieruchomości. Ten moment nie tylko oznacza zbliżające się zakończenie transakcji i moment, kiedy nabywca otrzymuje klucze do swojego nowego lokum, ale jest to także okazja do dokładnej weryfikacji standardu wykonania. Od sprawdzenia jakości ścian, poprzez podłogi, aż po okna i instalacje – każdy detal ma znaczenie. Przed tak ważnym spotkaniem warto więc uzbroić się w wiedzę dotyczącą tego, jak przebiega proces odbioru i które elementy zasługują na szczególną uwagę. Niestety, wiele osób pomija fakt sprawdzenia wentylacji, a ta ma ogromne znaczenie dla komfortu życia.

autor:

data utworzenia: 24 października 2023

Co składa się na wentylację w nowym mieszkaniu od dewelopera?

Wentylacja w nowym mieszkaniu opiera się na nawiewnikach umieszczonych w oknach lub w ścianach zewnętrznych oraz na kratkach wentylacyjnych w kuchni i łazience. Nawiewniki są odpowiedzialne za dostarczanie świeżego powietrza do wnętrza, podczas gdy kratki wentylacyjne umożliwiają odprowadzenie zużytych mas powietrza.

Warto także pamiętać, że w przypadku montażu tradycyjnego okapu w kuchni, który ma być podłączony do przewodu kominowego, należy wykorzystać dedykowany otwór wyposażony w klapę zwrotną. Natomiast jeśli wybór padnie na okap z wkładem węglowym, otwór ten można bezpiecznie zakryć zaślepką.

Efektywna instalacja wentylacyjna, czyli jaka?

Podstawowym warunkiem, jaki należy spełnić, aby móc cieszyć się odpowiednim komfortem cieplnym w mieszkaniu od dewelopera, jest zapewnienie optymalnej wymiany powietrza we wszystkich pomieszczeniach.

Z reguły w budownictwie mieszkaniowym najpopularniejszym rozwiązaniem jest wentylacja grawitacyjna oparta na pionach/kominach wyciągowych. W takiej instalacji ruch powietrza odbywa się dzięki zjawisku konwekcji, czyli różnicy pomiędzy gęstością i ciśnieniem powietrza zewnętrznego i wewnętrznego.

Innym popularnym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna, która głównie znajduje swoje zastosowanie w domach jednorodzinnych, budowanych przez deweloperów. Ponadto w takich nieruchomościach można również spotkać się z wentylacją z rekuperacją.

Kto sprawdza wentylację w nieruchomościach od deweloperów?

Wszystko zależy od typu nieruchomości. W przypadku domu jednorodzinnego za sprawdzenie działania wentylacji grawitacyjnej czy też mechanicznej odpowiada Kierownik Budowy. Z kolei w przypadku budynków wielorodzinnych jest to Mistrz Kominiarski. Wymienione osoby muszą przede wszystkim posiadać wiedzę, doświadczenie i być na bieżąco z obowiązującymi normami. O ile posiadając lokal mieszkalny w budynku wielorodzinnym wybudowanym przez dewelopera kontrolą wentylacji zajmuje się zarządca lub spółdzielnia, o tyle w domu jednorodzinnym należy o to zadbać samodzielnie.

Brak wentylacji w domu i tego skutki

Brak wentylacji w domu będzie wiązał się z tym, że przepływ powietrza będzie niemożliwy, a więc jego wymiana na świeże nie będzie zachodzić. Z jednej strony taka nieruchomość będzie po prostu nieprzyjemna do mieszkania i komfort życia domowników nie będzie na dobrym poziomie. Brak wentylacji będzie szczególnie odczuwalny w kuchni, gdzie zapach podczas gotowania nie będą miały gdzie się ulotnić. Ponadto w pomieszczeniach zostanie stworzone środowisko do rozwoju czynników chorobotwórczych. Budynki, które nie posiadają wentylacji muszą być regularnie i intensywnie wietrzone.

Co jednak istotne, samo wietrzenie nie musi być skuteczne i wystarczające, ponieważ w domu może pojawić się wilgoć, a później pleśń. Warto mieć na uwadze to, że zakup nieruchomości bez wentylacji będzie dodatkowo wiązał się z bardzo dużymi kosztami eksploatacji.

W przypadku deweloperów nie dochodzi do takich sytuacji, w których nie zainstalowano wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej. W Republika Wnętrz dbamy o to, aby nasi klienci mogli cieszyć się nie tylko atrakcyjną lokalizacją kupionej nieruchomości, ale także wysokim komfortem życia. Dlatego wykorzystujemy w oferowanych mieszkaniach nowoczesne technologie i wysokiej jakości materiały budowlane. Naszą ofertę możesz zobaczyć na https://republikawnetrz.pl/mieszkania-i-apartamenty-w-sprzedazy/

tel.: 71 785 59 81 do 82


Wrocław, ul. Nowy Świat 30

Budynek Nicolas Business Center

(róg ul. Św. Mikołaja)

Biuro sprzedaży

biuro@republikawnetrz.pl

Anna Rubas
+48 601 561 111


Nikola Fidler-Poręba
+48 607 274 777


Kredyty

kredyty@republikawnetrz.pl

Piotr Remian
+48 508 222 148

DZIAŁ TECHNICZNY

Jakub Bolisęga tel.+48 607387733