Jaki VAT na mieszkania deweloperskie?

Jaki VAT na mieszkania deweloperskie?

Zakup nowego mieszkania od dewelopera oznacza poniesienie wielu dodatkowych opłat. Część z inwestorów nawet nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia, co później niemile ich zaskakuje. Można między innymi przedstawić przykład podatku VAT, który jest doliczany do wartości rynkowej zakupionego mieszkania od dewelopera. Często właśnie ceny za metr kwadratowy podawane są w brutto, a nie netto, a to oznacza, że został do niej doliczony już VAT. Nie zawsze jednak tak się dzieje i należy o tym pamiętać.

autor:

data utworzenia: 3 października 2023

Podatek VAT a mieszkanie od dewelopera

W Polsce obowiązuje stawka podatku VAT na poziomie 23 procent. Nie jest ona najwyższa ani najniższa w Europie. Z punktu widzenia Urzędu Skarbowego kupując mieszkanie od dewelopera nabywa się pewnego rodzaju towar, a jak wiadomo – każdy towar jest objęty podatkiem VAT od towarów i usług. Spoglądając na oferty deweloperów można zauważyć, że najczęściej podają oni ceny za metr kwadratowy brutto. To oznacza, że jest już w nią wliczony podatek.

Warto jednak zaznaczyć, iż fiskus przewidział także stawkę preferencyjną, która jest obniżona do 8 procent VAT. Dotyczy ona jednak jedynie mieszkań do 150 metrów kwadratowych oraz domów jednorodzinnych do 300 metrów kwadratowych. Taki fakt wynika z możliwości kształtowania polityki mieszkaniowej przez wysokość podatku oraz chęci dostarczania nabywcom tańszych lokali mieszkalnych. Niższa stawka stanowi ponadto zachętę dla sektora prywatnego, aby inwestorzy budowali więcej lokali i je sprzedawali.

Inwestorzy muszą jednak wiedzieć, że preferencyjna stawka podatku VAT nie dotyczy lokali niemieszkalnych, jak na przykład garaży, czy komórek lokatorskich. W przypadku VAT wynosi 23 procent. Niektórzy deweloperzy stawiają warunek, co do zakupu nieruchomości w postaci wykupienia miejsca postojowego. Wiąże się to ze wzrostem kosztów zakupu całej nieruchomości.

Sprawdź naszą ofertę mieszkań i apartamentów na sprzedaż: https://republikawnetrz.pl/mieszkania-i-apartamenty-w-sprzedazy/

Czy można ubiegać się o zwrot podatku VAT po zakupie nieruchomości?

W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera, inwestor musi zapłacić podatek w wysokości 23 procent. Z reguły jest on już wliczony w cenę mieszkania. Jest to też o tyle komfortowa sytuacja, że szukając swojego wymarzonego mieszkania, ma się określony budżet i do ceny nieruchomości widocznej na ogłoszeniach nie trzeba już doliczać podatku. 23 procent to jednak w ogólnych rozrachunku dosyć wysoka kwota i idealną sytuacją byłby jej zwrot. Niestety, ale polskie prawo nie przewiduje takiej możliwości po finalizacji kupna mieszkania, jeśli będzie ono służyło na prywatny użytek. W przypadku, gdy jest to nieruchomość inwestycyjna i lokal użytkowy, taka sytuacja może mieć już miejsce.

Obecnie rynek mieszkań na wynajem staje się coraz popularniejszy, dlatego osoby mające odpowiedni kapitał chętnie w nie inwestują z myślą o zarobku długo lub krótkoterminowym. Aby mieszkanie było zwolnione z podatku VAT 23 procent i podlegało stawce preferencyjnej, musi zostać zgłoszone do starostwa powiatowego jako lokal użytkowy.

Zgodnie z przepisami prawa, lokal użytkowy nie jest mieszkaniem i ma na stałe wydzielone przegrody budowlane. Przeznaczony on jest na cele użytkowe, do czego zaliczyć można między innymi działalność gospodarczą, w tym również wynajem na zarobek.

Co istotne, w obecnych czasach inwestorzy coraz częściej decydują się na zakup kilku mieszkań o większym metrażu i wydzielają w nich tak zwane mikroapartamenty. Warto tutaj dodać, że taki proceder jest mocno kwestionowany przez niektórych inwestorów. Tego rodzaju mikroapartamenty często są także sprzedawane jako lokale użytkowe.

tel.: 71 785 59 81 do 82


Wrocław, ul. Nowy Świat 30

Budynek Nicolas Business Center

(róg ul. Św. Mikołaja)

Biuro sprzedaży

biuro@republikawnetrz.pl

Anna Rubas
+48 601 561 111


Nikola Fidler-Poręba
+48 607 274 777


Kredyty

kredyty@republikawnetrz.pl

Piotr Remian
+48 508 222 148

DZIAŁ TECHNICZNY

Jakub Bolisęga tel.+48 607387733