Mieszkanie od dewelopera a podłączenie prądu – co musisz wiedzieć?

Mieszkanie od dewelopera a podłączenie prądu – co musisz wiedzieć?

Zakup mieszkania od dewelopera to bardzo duże przedsięwzięcie dla wielu osób. W końcu kupują nieruchomość, w której będą mieszkać wraz z rodziną, a na dodatek w większości przypadku wiąże się to z zaciągnięciem zobowiązania w banku. Czy mieszkanie od dewelopera jest w pełni kompletne i gotowe do zamieszkania? Z reguły wiele osób wychodzi z założenia, że tak właśnie jest, aczkolwiek się mylą. Oczywiście, na rynku można znaleźć oferty wykończonych mieszkań, ale to rzadkość. Najczęściej nowe nieruchomości oddawane są w stanie deweloperskim. Oznacza to między innymi to, że zanim kupujący w nim zamieszka, musi je zaaranżować. Ponadto musi jeszcze zająć się podłączeniem energii elektrycznej.

autor:

data utworzenia: 3 października 2023

Odbiór mieszkania od dewelopera a kontakt z dystrybutorem energii elektrycznej

Deweloper, budując dom lub mieszkanie na podstawie projektu, musi zapewnić w nich odpowiednią liczbę gniazdek elektrycznych. Projekt mieszkania musi zakładać możliwość podłączenia prądu, ale podpisanie umowy z jego dystrybutorem leży już w obowiązku nabywcy. W tym celu warto wyszukać w sieci informację, kto zajmuje się danym obszarem. Następnie można udać się do placówki firmy albo skontaktować się z nią telefonicznie. Ponadto, w dzisiejszych czasach coraz częściej można wiele spraw załatwić za pomocą internetu.

U dystrybutora należy więc zgłosić chęć podłączenia prądu do danej nieruchomości. Wiąże się to z koniecznością przygotowania odpowiednich dokumentów. Podstawą jest dowód tożsamości, a także akt własności nieruchomości. Dzięki temu dystrybutor energii elektrycznej będzie miał pewność, że osoba zlecająca podłączenie prądu jest jej właścicielem albo współwłaścicielem. Wyjątek stanowi sytuacja, w której zlecający ma pisemne pełnomocnictwo od właściciela nieruchomości. Kolejnym dokumentem jest Karta Danych Technicznych, którą określa się mianem zielonej karty. Wydaje ją deweloper i zawiera ona niezbędne informacje na temat danego lokalu mieszkalnego.

Szukasz mieszkania lub apartamentu od dewelopera? Sprawdź naszą ofertę na https://republikawnetrz.pl/mieszkania-i-apartamenty-w-sprzedazy/

Mieszkanie od dewelopera a dostarczanie energii elektrycznej do nieruchomości

Odbiór kluczy do nowego mieszkania to dopiero początek. Przed nabywcą jest jeszcze wiele formalności, które powinien załatwić. Istotną rolę odgrywa oczywiście podłączenie prądu. Cała procedura podłączenia do sieci energetycznej nowego mieszkania, w którym właścicielem licznika jest deweloper, zaczyna się od cesji licznika, czyli jego przepisania na nabywcę. Jest to niezbędny krok do tego, aby móc podpisać umowę dystrybucyjną prądu z OSD, czyli operatorem systemu dystrybucyjnego oraz sprzedawcą energii elektrycznej. Nieświadomie większość osób wybiera umowę kompleksową ze sprzedawcą prądu, odpowiednim dla swojego dystrybutora terenowego. Zdarza się, że w takich przypadkach przychodzi im płacić nawet o 30 procent wyższe stawki.

Mieszkanie od dewelopera a umowa na prąd

W przypadku, gdy w kupionym mieszkaniu znajduje się już licznik i jest prąd, warto przeanalizować umowę dystrybucyjną i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Dlaczego należy podpisać umowę jak najszybciej od odbioru mieszkania i po otrzymaniu protokołu odbioru technicznego? Dlatego, że w ten sposób można zabezpieczyć się przed dodatkowymi kosztami.

Wielu nabywców mieszkań na początku skupia się tylko na remoncie, a zdziwienie wywołuje u nich moment odebrania rachunku za prąd. Wtedy też może okazać się, że dotychczasowa umowa nie jest opłacalna. Ponadto może być cały czas dostarczany do budynku tak zwany prąd budowlany, który jest zdecydowanie droższy niż w standardowej ofercie.

Po zmianie taryfy można skorzystać z wielu rozwiązań. Jednym z nich jest możliwość zainstalowania licznika przedpłatowego, który pozwala kontrolować każdą złotówkę wydaną na energię elektryczną. Poza tym jest to wygodny sposób na płacenie rachunków, ponieważ prąd wystarczy doładować internetowo.

tel.: 71 785 59 81 do 82


Wrocław, ul. Nowy Świat 30

Budynek Nicolas Business Center

(róg ul. Św. Mikołaja)

Biuro sprzedaży

biuro@republikawnetrz.pl

Anna Rubas
+48 601 561 111


Nikola Fidler-Poręba
+48 607 274 777


Kredyty

kredyty@republikawnetrz.pl

Piotr Remian
+48 508 222 148

DZIAŁ TECHNICZNY

Jakub Bolisęga tel.+48 607387733