Finalizacja zakupu nieruchomości to często jedno z największych wyzwań finansowych w życiu wielu ludzi. Chociaż kredyty hipoteczne stają się pomocą dla wielu nabywców, wkład własny jest nadal barierą dla niektórych z nich, a w szczególności dla młodych osób, które marzą o własnym kącie. Często jednak zdarza się, że to rodzina wkracza ze wsparciem, przekazując darowizny finansowe na zakup nieruchomości. W kontekście takiego wsparcia rodzinne darowizny stawiają przed nabywcami i darczyńcami wiele pytań dotyczących aspektów prawnych i podatkowych. Jak prawidłowo udokumentować taką darowiznę? Czy konieczne jest spisanie umowy? Jakie inne kwestie są kluczowe w tym procesie? W tym artykule przybliżamy najistotniejsze informacje dotyczące darowizny na zakup mieszkania, skupiając się na kwestiach prawnych i podatkowych.
autor:
data utworzenia: 24 października 2023
W sytuacji, kiedy rodzice osoby planującej zakup mieszkania mają do dyspozycji odpowiednie środki finansowe i chcą nimi wesprzeć dziecko, mogą to zrobić za pomocą darowizny pieniężnej na cele mieszkaniowe. W takim przypadku nie ma konieczności płacenia podatku, pod warunkiem że spełni się kilka istotnych założeń. Należy również mieć na uwadze fakt, że zależą one od wysokości przekazanej darowizny. Co istotne, może ona również zostać przekazana przez rodzeństwo, dziadków, czy wnuków.
Szukasz mieszkania lub apartamentu od dewelopera? Sprawdź naszą ofertę na https://republikawnetrz.pl/mieszkania-i-apartamenty-w-sprzedazy/
Zgodnie z zapisami ustawy z 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn, darowizna pieniężna w kwocie do 9637 złotych nie jest opodatkowana i dotyczy ona każdego z rodziców z osobna. Oznacza to, że łącznie można przekazać kwotę 19 274 złotych na zakup mieszkania dla dziecka i ma obowiązku jej zgłaszania do Urzędu Skarbowego. Przekazanie środków pieniężnych najlepiej wykonać w formie przelewu lub wpłaty na konto dziecka.
W przypadku darowizny pieniężnej powyżej wspomnianej kwoty rodzice również mogą uniknąć zapłacenia podatku. Istotne w tej sytuacji jest jednak to, że muszą zostać spełnione dwa warunki:
Warto także podkreślić, że można sporządzić umowę darowizny, jednak nie musi ona mieć żadnej szczególnej formy, jeśli przedmiot zostanie wydany obdarowywanemu. W przypadku dokonywania darowizny nie jest wymagane sporządzanie umowy u notariusza. Nawet dokument zapisany na zwykłej kartce papieru czy uzgodniona ustnie umowa, gdzie rodzic deklaruje przekazanie środków, a dziecko ich przyjęcie, jest uznawana za ważną i skuteczną.
Rodzice mogą również przekazać pieniądze w ramach darowizny na konto dewelopera, zgodnie z interpretacją ogólną Ministra Finansów (numer interpretacji PL/LM/834/10/ BNJ/12/41). Co istotne, również w takim przypadku Urząd Skarbowy musi być poinformowany, przy wraz z formularzem przekazuje się potwierdzenie wykonania przelewu na konto bankowe dewelopera (interpretacja indywidualna Krajowej Informacji Skarbowej nr 0111-KDIB2-2.4015. 82.2018.2.MZA). Ponadto dobrą praktyką byłoby w tym przypadku przedłożenie w Urzędzie Skarbowym umowy darowizny, z której wynikałoby, że dziecko zgadza się na jej przekazanie na konto dewelopera.
tel: 71 785 59 81 do 82
Wrocław, ul. Legnicka 59d/B2
Anna Rubas
+48 601 561 111
Nikola Fidler-Poręba
+48 607 274 777
Piotr Remian
+48 508 222 148
DZIAŁ TECHNICZNY
Jakub Bolisęga tel.+48 607387733